Tedensko vežbanje za performerje, improvizatorje in igralce, “drop-in style”
ponedeljek, 10-12h, 4.11., 11.11., 18.11., 25.11., 2.12., 9.12.2024
Ljubljana (SI)

Delavnica slapstick komedije z Normanom Taylorjem
4.-8.9.2024
Ljubljana (SI)

Tedensko vežbanje za performerje, improvizatorje in igralce, “drop-in style”
ponedeljek 26.2., 4.3., 11.3., 18.3., 25.3.2024
Ljubljana (SI)

ponedeljek 6.11., 13.11., 20.11., 27.11., 4.12., 11.12.2023., Ljubljana (SI)

10.-12.11.2023, Ljubljana (SI)

INTENZIVNA KLOVNOVSKA DELAVNICA

22. 7. - 30. 7. 2023, Plavajoči Grad, Grad Snežnik, SI

Principi igre mask in fizičnega gledališča

Na delavnici bomo izhajali iz metode, ki jo je razvil (in jo še vedno razvija) italijanski pedagog Giovanni Fusetti. Ta klovnovstvo prepleta s tradicijo fizičnega gledališča Jacquesa Lecoqua in prakso somatske psihologije. Jacques Lecoq je pristopil k rdečemu nosu kot najmanjši gledališki maski. V skladu z njegovo zapuščino bomo na delavnici tako najprej osvajali osnovne principe igre z gledališko masko: kontakt z občinstvom, artikulacijo, stopnje odrske prezence in dihanje.

Analiza gibanja in rojstvo klovna

Udeleženci delavnice bodo v sodelovanju s pedagogoma analizirali svojo telesno dinamiko – ritem, način hoje, gibalne vzorce, itn. - in raziskovali svoje gibalne vzorce in fizično prezenco. Ta proces omogoča aktivno zavedanje lastnega fizičnega izraza, ki ga potem transformiramo (transpersonaliziramo ali (za)maskiramo) preko amplifikacije in igre v klovnovsko stanje.

Spoznavanje svojega klovna: improvizacija, glas, kostum in klovnovsko stanje

Nato bomo preko improvizacij in drugih odrskih provokacij poglabljali klovnovske karakterje, s čemer bodo udeleženci poglabljali svoj klovnovski like tudi v gledališkem okviru. Počasi se bo odstiral glas posameznih klovnov, njihov kostum in odnos med njimi.

Klovnovska igra: veščin in intervencije v javnem prostoru

V zadnjem delu delavnice se bomo posvetili ustvarjanju gledališkega materiala iz klovnovskega stanja. V tem delu bomo raziskovali solo in skupinske klovnovske točke, glasbene in plesne točke, nenavadne in unikatne veščine, odrske katastrofe in uspehe ter flope. Udeleženci bodo imeli priložnost izvajati in preizkušati pripravljen material tudi kasneje na festivalu.

Alenka Marinič (SI) in Justin Durel (US)

Alenka Marinič (SLO) in Justin Durel (ZDA) sta neodvisna gledališka ustvarjalca, ki sta kot avtorja, režiserja in igralca sodelovala pri številnih gledaliških projektih v Evropi in Severni Ameriki. Od leta 2013, ko sta zaključila triletno šolanje na mednarodni šoli fizičnega gledališča Helikos v Firencah pod mentorstvom pedagoga Giovannija Fusettija, razvijata skupno pedagoško vizijo. Ta temelji na zapuščini Jacquesa Lecoqa, torej raziskuje gledališče in igro skozi perspektivo fizičnega gledališča, s poudarkom na iskanju ravnovesja med tehniko in igro. Kot učitelja poučujeta v Evropi in Severni Ameriki.

Zakoni gibanja določajo orodja, ki jih igralci uporabljajo pri igri. Uporabi teh orodij pravimo tehnika. Ko se igralec poigrava s temi orodji, pravimo, da (se) igralec igra. Poleg raziskovanje diha, prostorskega zavedanja, različnih telesnih drž, gest in telesne govorice, se pedagogika učiteljskega tandema Durel-Marinič osredotoča na točko, ko se tehnika in igrivost srečata.

Več informacije in prijavi se na spletni strani Plavajoči grad!

VEŽBA ZA ODER: 20 GIBALNIH SEKVENC JACQUESA LECOQA

Po nekaj letih oživljamo našo tedensko vežbanje za ulične performerje, ki želijo pozimi ostati v kondiciji, za improvizatorje, ki želijo raziskovati dramaturgijo v svojih gibih, in vse ostale, ki želijo svoje delo videti z drugega zornega kota.

In kako vemo, da bodo te vežbe koristne za vse? Zato, ker bomo tokrat delali na slavnih 20 gibalnih sekvencah Jacquesa Lecoqa.

Te sekvence, ki jih je Lecoq s sodelavci razvijal skozi leta, so telesna praksa, kot je telesna praksa tai chi ali joga, vendar pa so Lecoqove sekvence namenjene predvsem delu na odru. Vsebujejo lekcije o dramaturgiji, karakterjih, ritmu, mimiki, skratka - kažejo, kako naša telesa ustvarjajo prostor in čas. V njih so skrivnosti in lepote, ki niso samo poetično navdihujoče, ampak so same po sebi tudi odlična fizična vadba!

Na tedenskih srečanjih bomo ponovno vzdrževali svojo telesno kondicijo in prožnost, ki sta predpogoj za ozaveščeno uporabo telesa na odru. Vsak teden bomo obravnavali nekatere od teh 20 sekvenc in skupaj raziskovali, kaj nam ponujajo za našo umetnost, delo in kako vplivajo na naš odrski potencial.

Pričakujte švic, lauf in smeh. Pa tudi negibnost in tišino.

Na vežbo lahko hodite redno vsak teden ali samo kdaj pa kdaj. Strukturirana je tako, da lahko pridete na eno (katerokoli) in vidite, če vam je všeč. Ali pa že takoj zakupite celoten paket. Kakor hočete, kakor vam drago. Pa res ni drago!

UČITELJA
Anja Bezlova (SLO) je priznana ulična igralka, članica mednarodne gledališke kompanije Globus Hystericus, sodeluje pa tudi z ostalimi slovenskimi uličniki, kot so Gledališče Ane Monro, Priden možic in Kolektiv tretja roka. Ker je končala triletno šolo sodobne gledališke produkcije Helikos v Firencah, so ji dodobra poznane metode poučevanja po vzoru Jacquesa Lacoqua, ki jih uporablja tako pri projektih, v katerih sodeluje kot pri mentoriranju in poučevanju.

Justin Durel (ZDA) je neodvisen gledališki ustvarjalec, ki je kot avtor, režiser in igralec sodeloval pri številnih gledaliških projektih v Evropi in Severni Ameriki. Od leta 2013, ko je zaključil triletno šolanje na mednarodni šoli fizičnega gledališča Helikos v Firencah pod mentorstvom pedagoga Giovannija Fusettija, razvija svojo pedagoško vizijo. Ta temelji na zapuščini Jacquesa Lecoqa, torej raziskuje gledališče in igro skozi perspektivo fizičnega gledališča, s poudarkom na iskanju ravnovesja med tehniko in igro. Kot učitelj poučuje v Evropi in Severni Ameriki.

PRAKTIČNI VIDIK
Cena: 1 vežbe = 5-10 EUR, drsna lestvica
Paket (vseh šest vežb) = 25-50 EUR, drsna lestvica
Rok plačila za paket: 17.10.

Vežba za oder poteka po principu drseče lestvice. Z drsečo lestvico želimo priznati, da gre še vedno za težko (post)koronsko obdobje. Obenem pa želimo prepoznati življenjsko nujnost ukvarjanja z umetnostjo in ustvarjanja ter nujnost, da se pri tem podpiramo po svojih najboljših močeh.

Če se odločite za plačilo na višji strani lestvice, s tem podprete tiste, ki so bili v pandemiji resneje finančno prizadeti, obenem pa podpirate Globus Hystericus in naše pedagoško raziskovanje. Če izberete spodnji del lestvice, dovolite, da se podpora deli.

Lokacija: Studio GAM, Ana Monro, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana

Kdaj: ponedeljek 17.10., 24.10, 7.11., 14.11., 21.11., 28.11.

Ura: 17.00 - 19.00

Prijava na info@globus-hystericus.org.

20 GIBALNIH SEKVENC JACQUESA LECOQA

Učitelj: Giovanni Fusetti
Organizacija: Globus Hystericus in Zavod Bufeto

14. – 17. julij 2022

20 gibalnih sekvenc (20 Movements ali 20 M) je serija gibalnih stavkov, ki jih je zasnoval in učil Jacques Lecoq na svoji šoli v Parizu, in ki služijo kot vaje za igralce in performerje. Gre za sekvence, ki vsebujejo temeljne principe gibanja v gledališkem prostoru in ki se jih treba naučiti in potem kontinuirano vaditi, izpopolnjevati in izvajati.

Tako kot v borilnih veščinah ali kateri koli drugi umetniški disciplini (glasba, ples, slikarstvo, kiparstvo, …) tudi v 20 Lecoqovih sekvencah najdemo pojem »formalne vaje«, v kateri umetnik uporablja nekatere temeljne prvine te umetnosti. Podobno kot poznamo v glasbi »exercise de style« ali »divertimento«, je vsaka od 20 sekvenc neke vrste etuda, s pomočjo katere igralec vadi in raziskuje eno ali več posebnih tehnik ali načel gibanja.

Tako kot lestvice za glasbenika, je 20 gibalnih sekvenc oblika vaje, za katero igralec ali performer nikoli ni preveč dober, da bi jih opustil. Gre za trening, ki se lahko nadaljuje skozi celotno njegovo ali njeno kariero.

Kot sekvence so Lecoqove gibalne sekvence v nekem smislu »nemogoče«, saj se jih ne da izvesti brezhibno. Tako nas učijo ponižnosti redne vaje, in dela na sebi, saj jih lahko vedno znova vadimo in jim na poti približevanja „popolnosti“ skozi čas dodajamo vedno več podrobnosti.

Vsaka izmed sekvenc služi kot referenčna točka, ki igralcu omogoča razumevanje številnih izraznih variacij gibov, ki jih vsebuje.
Vadijo se v stanju nevtralnosti. Telo igralca se tekom vaje nenehno opominja, naj ostane v stanju pred vznikom lika. Tako igralčeva osebnost izgine, kar vidimo, je sam Gib, zaradi česar je delo na gibalnih sekvencah odličen trening odrske nevtralnosti. To je Jacques Lecoq povzel v stavku »Glagol nima mnenja.«

Nevtralnost tako služi tudi kot osnova za oblikovanje likov oziroma karakterjev: če glagol nima mnenja, ga lik ali karakter seveda ima, in prav odrska nevtralnost predstavlja podlago, na kateri se to »mnenje« lika lahko pojavi na poseben, oseben način, s katerim se loti določene akcije. Delo na Lecoqovih gibalnih sekvencah omogoča izjemno natančno opazovanje tega procesa.

Gibalne sekvence izvaja igralec sam, posameznika pa učijo prevzemanja skrbi za gledališki prostor, čas in dejanje ter za urjenje lastnega poetičnega telesa.

20 Lecoqovih gibalnih sekvenc igralce učijo in urijo:

discipline, vztrajnosti, nujnosti vaje, soočanja z lastnimi mejami in telesnimi avtomatizmi, iskanja nevtralnosti, predanosti prostoru, tišini in gibanju, skromnosti delanja napak in poguma, da te napake popraviš, sposobnosti ustvarjanja prostora in časa, opazovanja razlik med vsakodnevnimi gibi in transponiranim gledališkim gibanjem, opuščanja osebnih fizičnih tendenc in komentarjev, opuščanja mnenj o gibu, odkrivanja stanja »ekonomičnega gibanja«, integracije povratnih informacij, prikaza razmerja med nevtralnostjo in značajem ter med nevtralnim gibanjem in ekspresivno obravnavo ... in …

O UČITELJU:
Giovanni Fusetti je mednarodno priznan učitelj fizičnega gledališča. Bil je Lecoqov učenec in asistent. Po njegovi smrti je s Paolo Coletti ustanovil mednarodno gledališko šolo Kiklos v Padovi. Leta 2010 je odprl šolo fizičnega gledališča Helikos v Firencah, ki trenutno domuje v Padovi. Deluje v Evropi, ZDA, Avtraliji in Novi Zelandiji.

Več o Giovanniju si lahko preberete na: https://giovannifusetti.com/giovanni-fusetti/

KOMU JE DELAVNICA NAMENJENA:
Delavnica je namenjena igralcem in performerjem z osnovnim predznanjem na področju fizičnega gledališča in smeri, ki jo je v gledališču razvijal Jacques Lecoq.

LOKACIJA:
Delavnica bo v Ljubljani ali okolici. Točna lokacija se bo najavila naknadno.

URNIK:
9.30-17.30
Vmes bo eno-urni odmor za kosilo.

JEZIK:
Delavnica bo potekala v angleškem jeziku.

PRIJAVE:
Prijavnice ni.
Za prijavo pošljite motivacijsko pismo po elektronski pošti.
Prosimo, da v svoje pismo vključite kratek življenjepis in svoje izkušnje z gledališčem, zlasti z 20 gibalnimi sekvencami Jacquesa Lecoqa.
Prijavo se pošlje Alenki Marinič na elektronski naslov alenka@globus-hystericus.org

CENA DELAVNICE:
Pandemija je povzročila veliko škode in turbulenc v življenju ustvarjalcev živih umetnosti, zato šolanje poteka na način drseče lestvice. Z drsečo lestvico želimo priznati, da gre za težko obdobje. Obenem pa želimo pripoznati življenjsko nujnost ukvarjanja z umetnostjo in ustvarjanja ter nujnost, da se pri tem podpiramo po svojih najboljših močeh.

Če se odločite za plačilo na višji strani lestvice, s tem podprete tiste, ki so bili v pandemiji resneje finančno prizadeti, obenem pa podpirate tudi Giovannijevo delo in raziskovanje, ki poteka na šoli Helikos.

Če izberete spodnji del lestvice, dovolite, da se podpora deli.
V tej pandemiji smo skupaj in samo skupaj lahko skrbimo za razvoj umetnosti in ustvarjalnosti.
Ob prijavi navedite znesek, ki ste ga izbrali za plačilo.

Cena delavnice: 450 - 600 EUR
Predprijave (do 15.6.2022): 350 – 500 EUR
Polog: 200 EUR (pogoj za potrditev prijave, kotizacija se v primeru neudeležbe ne vrača)
Rok prijave: 1.7.2022

Upoštevajte, da se polog ne vrača. Ko bo prijava sprejeta, bodo mesta na delavnici razporejena po vrstnem redu, v katerem je bila prijava prejeta. Preostanek zneska se poravna do začetka delavnice, torej do 14.7.

Delavnica bo potrjena takoj, ko se bo dosegelo število 8ih udeležencev. Ko bo potrjenih 16 udeležencev, je delavnica polna. Udeleženci, ki se bodo prijavili po tem, ko se doseže maksimalno število udeležencev, bodo uvrščeni na čakalno listo.

Nastanitev ni vključena v ceno delavnice.

Če do 15.6. ne bo doseženo minimalno število udeležencev, bo delavnica odpovedana in vsa plačana šolnina bo povrnjena.

Delavnica bo potekala pod strogimi Covid pravili. Udeleženci bodo morali prvi dan delavnici pokazati negativen COVID test, ki ni starejši od 48 ur, in potrdilo o cepljenosti ali prebolelosti.

 
 

VEŽBA ZA ODER

tedensko vežbanje za performerje, improvizatorje in igralce

Jacques-Lecoq.jpg

Vežba za oder se je izkazala za en velik žur, zato z juanuarjam dodajava Vežbo še v Maribor, s februarjem pa otvarjava nov cikel tudi v Ljubljani. Na tedenskih srečanjih bomo ponovno vzdrževali svojo telesno kondicijo in prožnost, ki sta predpogoj za ozaveščeno uporabo telesa na odru. Del vežb pa bomo posvetili tudi vajam iz področja fizičnega gledališča, ki pomagajo ozavestiti uporabo telesa na odru in razširiti vaš odrski potencial.

Bosta torej švic in bo lauf, pa še kaj uporabnega za povrh!

UČITELJA

Alenka Marinič (SLO) in Justin Durel (ZDA) sta neodvisna gledališka ustvarjalca, ki sta kot avtorja, režiserja in igralca sodelovala pri številnih gledaliških projektih v Evropi in Severni Ameriki. Od leta 2013, ko sta zaključila triletno šolanje na mednarodni šoli fizičnega gledališča Helikos v Firencah pod mentorstvom pedagoga Giovannija Fusettija, razvijata skupno pedagoško vizijo. Ta temelji na zapuščini Jacquesa Lecoqa, torej raziskuje gledališče in igro skozi perspektivo fizičnega gledališča, s poudarkom na iskanju ravnovesja med tehniko in igro. Kot učitelja poučujeta v Evropi in Severni Ameriki.


O PEDAGOGIKI

Zakoni gibanja določajo orodja, ki jih igralci uporabljajo pri igri. Uporabi teh orodij pravimo tehnika. Ko se igralec poigrava s temi orodji, pravimo, da (se) igralec igra. Poleg raziskovanje diha, prostorskega zavedanja, različnih telesnih drž, gest in telesne govorice, se pedagogika učiteljskega tandema Durel-Marinič osredotoča na točko, ko se tehnika in igrivost srečata.


Na vežbo lahko hodite redno vsak teden ali pridete švicat samo kdaj pa kdaj!

Maribor:
Cena paketa (4 vežbe), za plačila do 16.1.= 35 EUR

1 vežba = 10 EUR

Lokacija: Vetrinjski dvor, Vetrinjska ulica 30, 2000 Maribor

Ura: 18.30 - 20.30

Kdaj: sreda 16.1., 30.1., 13.2., 27.2.

Hvala Vetrinjskemu dvoru in Pekarni Magdalenske mreže za soorganizacijo.

Ljubljana:
Cena paketa (8 vežb), za plačila do 4.2. = 60 EUR

Cena 1 vežbe = 10 EUR

Lokacija: Center Premik, Neubergerjeva ulica 9, 1000 Ljubljana (dvorana D)

Ura: 10.00 - 12.00

Kdaj: ponedeljek 4.2., 11.2., 18.2., 25.2., 4.3., 11.3., 18.3., 25.3.

V kolikor ocenjujete, da si tedenske vežbe ne morete finančno privoščiti, bi pa neizmerno radi hodili, nama še vedno lahko pišite. V tem primeru se dogovorimo za kakšno drugo kompenzacijo.


Za več informacij in glede plačila pišite na hystericus.globus@gmail.com.

INTENZIVNA KLOVNOVSKA DELAVNICA

3-dnevna klovnovska delavnica

 
IMG_9686.jpg

Ljubljana 5.4.-7.4.2019

 

 

O DELAVNICI

Kot obstaja veliko mnenj o tem kaj klovn kot gledališki žanr je, obstaja tudi veliko pristopov do klovnovstva kot gledališke prakse. Na delavnici bomo izhajali iz metode, ki jo je razvil (in še vedno razvija) italijanski pedagog Giovanni Fusetti. Ta klovnovstvo prepleta s tradicijo fizičnega gledališča Jacquesa Lecoqua in prakso somatske psihologije. Jacques Lecoq je pristopil k rdečemu nosu kot najmanjši gledališki maski. V skladu z njegovo zapuščino bomo na delavnici tako najprej osvajali osnovne principe igre z gledališko masko: kontakt z občinstvom, artikulacijo, stopnje odrske prezence in dihanje.

Udeleženci bodo nato v sodelovanju s pedagogoma analizirali telesno dinamiko vsakega udeleženca – njihov ritem, korak, gibalne vzorce, itn. - in raziskovali njihove gibalne vzorce in fizično prezenco. Ta proces omogoča aktivno zavedanje lastnega fizičnega izraza, ki ga potem transformiramo (transpersonaliziramo ali (za)maskiramo) preko amplifikacije in igre v klovnovsko stanje.

Na koncu delavnico zaključimo z solo improvizacijami in improvizacijami v dvojicah preko katerih dodatno razširjamo novo nastale klovnovske karakterje in odpiramo poglavje ustvarjanja odrskega materiala preko klovnovskega stanja in igre.

DATUMI IN URE
5.4.2019: 14.00-18.00
6.4.2019: 10.00-17.00
7.4.2019: 10.00-17.00

CENA
75 EUR zgodnje prijave (prijave do 18.3.2019)
90 EUR polna cena

POLOG
20 EUR (plačilo pologa je pogoj za prijavo in se v primeru neudeležbe ne vrača)

LOKACIJA
Trg Prekomorskih brigad 1, studio Ane Monro, Ljubljana

JEZIK
slovenščina in angleščina

Prijave na: hystericus.globus@gmail.com

 

Kulturni vrt Katzenberg, Kamnik, 7.8.-11.8.2017

LARVALNA MASKA

5-dnevna intenzivna delavnica

Delavnica larvalnih mask, nov 2016, foto Matej Maček (3).jpg

 

Maske: Justin Durel, Foto: Matej Maček

 

OPIS DELAVNICE:

Gledališka delavnica - igra z larvalnimi maskami je intenzivno izobraževanje na področju gledališke igre in principov igre z maskami.
Udeleženci bodo na začetku delavnice spoznali osnovne prvine fizičnega gledališča, ki črpa iz zapuščine francoskega pedagoga Jacquesa Lecoqua. Gre za osnove fizične igre in igre preko telesa, ki so ključnega pomena za delo in igro z maskami in vključujejo osnove odrske prezence, vaje za artikulacijo in poglobljeno študijo igralskega telesa. 

Po delu na osnovah bomo nadaljevali s osvajanjem gledaliških principov, ki so pomembni za delo z gledališkimi maskami. Udeleženci bodo spoznali, kako pristopiti k maski, se urili v tem, kdaj in kako maska preko igralca "oživi" in se poigravali z različnimi oblikami mask ter se učili, kako različne oblike mask vplivajo na igro.
Sledila bo faza improvizacije, kjer bomo preko odrskih provokacij maske spoznavali v raznolikih gledaliških in dramatičnih situacijah ter skozi improvizacije še dodatno poglabljanli znanje in veščino igre. 

Delavnica se bo zaključila s kratko javno predstavitvijo prizorov, ki bodo nastali pri improvizaciji. 

Delavnica bo tako sestavljena iz štirih delov: 

1. Osnove fizičnega gledališča
2. Osnove igre z gledališkimi maskami
3. Improvizacija
4. Javna predstavitev ob koncu delavnice

Delavnica je primerna za igralce, performerje, plesalce in gibalce ter vse tiste, ki jih veseli gledališče in igra. Za delavnico ni potrebno predznanje. Zaradi narave dela pa je priporočljiva zmerna fizična pripravljenost udeležencev. 

MENTORJA:

Alenka Marinič je samozaposlena v kulturi in diplomirana filozofinja in zgodovinarka. Leta 2013 je zaključila 3-letno šolanje na mednarodni gledališki šoli Helikos v Firencah. Deluje na področju fizičnega, uličnega in klovnovskega gledališča. Med drugim je tudi članica kolektiva Narobov in klovnesa pri Rdečih noskih. 

Justin George Durel je po izobrazbi scenarist - univerzitetno diplomo iz scenaristike je pridobil na univerzi DePaul v Chicagu. Leta 2013 je zaključil 3-letno izobraževanje na mednarodni šoli Helikos v Firencah. Trenutno živi in ustvarja v Sloveniji. Je vsestranski gledališki ustvarjalec, med drugim tudi klovn pri Rdečih noskih.

DATUM: 7.8.2017-11.8.2017
URE: 10.00 - 17.30
LOKACIJA: Kulturni vrt Katzenberg, Kamnik

CENA: 190 EUR (za prijave do 17.7., 160 EUR)
Cena vključuje: delavnico, bivanje in hrano (polpenzion)
POLOG: 50 EUR (plačilo pologa je pogoj za prijavo in se v primeru neudeležbe ne vrača)
KOMPENZACIJA: na delavnici je tudi omejeno število mest z nižjo ceno kot kompenzacijo za drugo delo (pomoč pri organizaciji delavnice, fotografiranje določenih delov delavnice, itn.). 

V času delavnice ponujamo tudi možnost dnevnega varstva otrok. 

JEZIK
Delavnica bo v slovenskem in angleškem jeziku.

Več informacij in prijave na: hystericus.globus@gmail.com

Delavnica bo potekala v soorganizaciji s Kulturnim vrtom Katzenberg! Hvala! 

Z ALENKO MARINIČ IN JUSTINOM DURELOM

15. - 20.8.2016, Kamnik, SI

DELAVNICA JE POLNA!!!

Na 6-dnevni delavnici bodo udeleženci:

- odkrili svoj klovnovski lik
- pridobili globlje zavedanje svojega telesa in igralske intuicije
- ustvarili vsaj eno krajšo odrsko klovnovsko točko
- nastopili na Kamfestu na javni predstavitvi klovnovske delavnice

DELAVNICA
Delavnica, ki pomeni nadaljevanje in nadgradnjo 3-dnevne klovnovske delavnice, ki sta jo v preteklih treh letih razvijala Justin Durel in Alenka Marinič, se bo začela z osvajanjem osnovnih principov fizičnega gledališča Jacquesa Lecoqua. Nato bomo pozornost usmerili kraziskovanju in analizi telesa – ritmu, gestam, načinu hoje, itn. Analiza in ozaveščanje telesa predstavljata podlago za gradnjo klovnovskega lika, ki ga na delavnici gradimo individualno z vsakim udeležencem. Preko igre pa bomo nato raziskovali svojevrsten komičen in/ali poetičen način bivanja vsakega klovna posebej. 

V drugem delu procesa bomo preko klovnovskega stanja ustvarjali originalen odrski material – vse od solo pa do skupinskih točk, pravih glasbenih in plesnih virtuoznosti, do nenavadnih in izvirnih vešč in preko njih raziskovali svet odrskih katastrof in neuspehov iter zmagoslavij.

Na koncu bodo najboljše točke predstavljene na javni predstavitvi delavnice na festivalu Kamfest.

UČITELJA
Alenka Marinič (SI) in Justin Durel (ZDA) sta neodvisna gledališka ustvarjalca, ki v Evropi in Severni Ameriki delujeta kot ustvarjalca, performerja in režiserja. Po končanju študija na mednarodni šoli fizičnega gledališča Helikos v Firencah, kjer sta se izobraževala pod mentorstvom glavnega učitelja Giovannija Fussetija, pa sta med drugim začela razvijati tudi skupen pedagoški stil. Ta izvira iz pedagogike Jacquesa Lecoqua, njune delavnice pa raziskujejo gledališče in odrsko umetnost skozi perspektivo fizičnegna gledališča, pri čemer dajeta velik poudarek odnosu med tehniko in igro. Kot učitelja sta do sedaj delovala v Sloveniji, ZDA, Kanadi, Italiji in Nemčiji.

PEDAGOGIKA
Zakoni gibanja določajo orodja, ki jih igralec lahko uporablja pri im delu. Uporabi teh orodij pravimo tudi tehnika. Igralčevemu užitku, ko orodja uporablja, pa pravimo igra. Raziskovanje diha, prostorskega zavedanja, telesnih drž, gest in telesne govorice so področja, na katera se osredotoča pedagogika Justina Durela in Alenke Marinič, preko njih pa dostopata do čustev in stanj, ki se porodijo, ko se srečata tehnika in igra. 

Datumi: 15.-20.8.2016
Lokacija: Kamnik
Jezik: delavnica bo v slovenskem in angleškem jeziku
Cena: 120 EUR
Polog: 50 EUR (pogoj za prijavo, v primeru neudeležbe se ne vrača)
Več informacij in prijave (pišite kratek CV in motivacijsko pismo) na: hystericus.globus@gmail.com
Delavnica se bo zgodila v sodelovanju s KDPM in festivalom Kamfest.
Če želite, nas lahko spremljate tudi preko zlobne megakorporacije FB!

“RESNIČNA SKRIVNOST ŽIVLJENJA – BITI POPOLNOMA PREDAN TEMU KAR POČNEŠ TUKAJ IN ZDAJ. IN NAMESTO, DA TEMU PRAVIŠ DELO, MU RECI RAJE IGRA.”

-ALAN WATTS