DELAVNICA
Sila potiska in sila vlečenja sta dve temeljni sili, s pomočjo katerih lahko opisujemo dogajanje okoli sebe in v svetu. Vsak dan smo potisnjeni ali povlečeni z različnih strani. Ali pa potiskamo in vlečemo sami. “Potisni - povleci” je namreč osnovno gibalo, s pomočjo katerega lahko opišemo večino človeških in gledaliških izkušenj.
Ne glede na to, ali gre za posnemanje (mimiko), razvoj karakterjev ali dramaturgijo - sili potiskanja in vlečenja sta vedno prisotni na odru. Ko vrata odpiramo in zapiramo, jih potiskamo in vlečemo. Med hojo se odrivamo (potiskamo) od tal in pri vsakem koraku na nas vpliva sila gravitacije, ki nas vleče nazaj v svoj center. Najstniki se vlečejo. Romea in Julijo vleče skupaj neustavljiva privlačnost, njune družine pa ju vlečejo narazen - konflikt teh sil pa se stopnjuje vse do tragičnega konca. V vsakdanjem življenju uporabljamo izreke: “Potisnjen sem bil v to zadevo!," ali “Čas se vleče….”, itn.
V tej seriji vežb si ju bomo ogledali, tako praktično kot poetično. Kako ju uporabljamo in kako delujeta na nas? Kako sili potiska in vlečenja vplivata na govorico telesa, karakterje, prostor in odrsko dogajanje?
Urili se bomo v posnemanju sveta in raziskovali, kako ga lahko uporabimo na odru. Preučili bomo nekaj klasičnih mimičnih akcij iz znanih "20 gibalnih sekvenc Jacquesa Lecoqa". Opazovali bomo tipične akcije, kot sta vstajanje in hoja, in raziskovali, kaj nam sili potiska in vlečenja lahko povesta o karakterju in čustvih. Raziskovali bomo učinke potiska in vlečenja na dihanje. In njuno dinamiko uporabili pri oblikovanju likov in gledaliških žanrov.
Kot ponavadi bomo na tedenskih srečanjih vzdrževali svojo telesno kondicijo in prožnost, ki sta predpogoj za ozaveščeno uporabo telesa na odru. Vsak teden se bomo igrali z silama potiska in vlečenja ter raziskovali, kaj ponujata za naše delo in kakšen je njun odrski potencial. Pričakujte švic, lauf, smeh, pa tudi negibnost in tišino.
Na vežbo lahko hodite redno ali občasno. Strukturirana je tako, da lahko pridete na eno (katerokoli) in vidite, če vam je všeč. Ali pa že takoj zakupite celoten paket. Kakor hočete, kakor vam drago. Pa res ni drago!
UČITELJ
Justin Durel (ZDA) je neodvisen gledališki ustvarjalec, ki je kot avtor, režiser in igralec sodeloval pri številnih gledaliških projektih v Evropi in Severni Ameriki. Od leta 2013, ko je zaključil triletno šolanje na mednarodni šoli fizičnega gledališča Helikos v Firencah pod mentorstvom pedagoga Giovannija Fusettija, razvija svojo pedagoško vizijo. Ta temelji na zapuščini Jacquesa Lecoqa, torej raziskuje gledališče in igro skozi perspektivo fizičnega gledališča, s poudarkom na iskanju ravnovesja med tehniko in igro. Kot učitelj poučuje v Evropi in Severni Ameriki.
PRAKTIČNI VIDIK
Cena: 1 vežba = 5-15 EUR, drsna lestvica
Paket (vseh 5 vežb): 20-70 EUR, drsna lestvica
Rok plačila za paket: 19.2.
Vežba za oder poteka po principu drseče lestvice. Z drsečo lestvico želimo potrditi, da imajo različni ljudje različne finančne razmere. Hkrati želimo prepoznati življenjsko nujnost ukvarjanja z umetnostjo in ustvarjanjem ter nujnost, da se podpiramo po svojih najboljših močeh. Če se odločite za plačilo na višjem koncu lestvice, podpirate tiste, ki so bili v zadnjem času resneje finančno prizadeti, hkrati pa podpirate Globus Hystericus in naše pedagoške raziskave. Če izberete spodnji del lestvice, omogočite deljenje podpore.
Lokacija: Studio GAM, Ana Monro, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana
Kdaj: ponedeljek 26.2., 4.3., 11.3., 18.3., 25.3.
Ura: 17.00 - 19.00
Prijava na info@globus-hystericus.org.